
Ispitni rokovi – to famozno doba godine kada se kafići prazne, knjižnice pune, a studentske sobe pretvaraju u „bojišta“ prekrivena skriptama i praznim šalicama kave ponovno su tu. Ako ti već sada raste razina stresa od samog spomena riječi rok, nisi sam/a. Ispitni su rokovi izazovni, ali ne i nepremostivi. Uz dobar plan, prave navike i malo discipline, moguće je preživjeti i uspješno dočekati početak nove akademske godine. U nastavku slijedi nekoliko praktičnih savjeta koji stvarno pomažu!
Kvaliteta, a ne kvantiteta
Danonoćno „bubanje“ gradiva napamet i pokušavanje pamćenja što veće količine gradiva ne postiže nikakvu svrhu. Umjesto toga, napravi realan plan učenja i strogo ga se pridržavaj. Odredi koliko imaš dana do ispita, raspodijeli gradivo na manje cjeline i postavi jasne ciljeve za svaki dan. Kao pomoć može ti služiti i Pomodoro tehnika (25 minuta učenja i 3-4 minute pauze) kako bi zadržao/la fokus i usmjerio/la pozornost na gradivo.
Ne preskači san
Jedna od najgorih stvari i najvećih pogrešaka koje student može napraviti jest nadoknađivanje propuštenog učenjem do kasno u noć. Dokazano je da nedostatak sna uzrokuje manjak koncentracije, pamćenja i razumijevanja. Puno je korisnije spavati 7 ili 8 sati, nego učiti do 3 ujutro, osim ako želiš sve zaboraviti čim se probudiš.
Koristi različite strategije aktivnog učenja
Aktivno učenje daleko je korisnije od pasivnog čitanja skripti. Primijeni neke od ovih strategija aktivnog učenja:
– uči naglas i objašnjavaj gradivo kao da ga predaješ nekom drugom
– radi vlastite bilješke ili umne mape
– rješavaj stare ispite i pitanja
– uči s drugima, ali pazi da se to ne pretvori u zabavu bez svrhe
Hrana i piće su važni
Mozak, kao i ljudi, pod pritiskom troši puno energije. Zato je važno imati redovite obroke, užine, jesti voće i unositi dovoljnu količinu tekućine. Naravno, ne treba izostavljati kavu, ali nju treba piti u umjerenim količinama jer previše kofeina može izazvati kontraefekt, prije svega umor, anksioznost i mučninu.
Ne zapostavljaj mentalno zdravlje
Proživljavati stres potpuno je normalno, ali važno je da njegova količina ne izmakne kontroli. Ako osjećaš da polako gubiš kontrolu i da te sve preplavljuje, razgovaraj s članovima obitelji ili kolegama. Reci im što te muči, pitaj ih za savjet. U redu je ne biti u redu! Ne zaboravi da nisi sam/a jer postojimo jedni zbog drugih.
Ispitni rokovi nisu sprint, nego maraton. Ključ nije u tome da „izdržiš“, već da naučiš pametno balansirati obaveze, zdravlje i odmor. Svaki student ima svoj ritam pa zato pronađi ono što tebi najviše odgovara i drži se toga. I zapamti: ocjene su važne, ali tvoje zdravlje i dobrobit su važniji. Sretno i čitamo se na nakon rokova! 😊
Mateo Lozić
Izvor naslovne fotografije: https://www.dawn.com/news/1478740