Intervju sa studenticom Ninom Jagustin o iskustvu i izazovima studentskog posla

„Iskoristite svaku priliku koju imate!“

Studentski poslovi sjajna su prilika za stjecanje iskustva, razvoj vještina i financijsku dobrobit, ali balansiranje između posla i studiranja može biti uvelike izazovno. Dodamo li uz to i socijalni život nailazimo na niz problema prilikom organizacije vremena. To nas dovodi do ključnog elementa u odabiru studentskog posla – fleksibilnost radnog vremena koja doprinosi lakšem uklapanju u raspored studiranja. A što o tome misli Nina Jagustin studentica prve godine diplomskog studija hrvatskog jezika i književnosti i pedagogije saznat ćemo u nastavku.

Smatrate li da su studentski poslovi dovoljno oglašeni te da je do njih lako doći?

Da, smatram da su studentski poslovi dovoljno oglašeni, barem u mom iskustvu. Za mene je pronalazak studentskih poslova olakšan zahvaljujući Facebook stranici Studentski servis Osijek. Na toj stranici uvijek su objavljeni aktualni poslovi na kojima su navedeni uvjeti rada, razdoblje rada i satnica pa mi to olakšava odabir poslova na koje ću se prijaviti. Također, smatram da je važno redovito pratiti oglase kako bih pronašla posao koji odgovara mojim potrebama i koji bi se mogao prilagoditi mojim fakultetskim i drugim obvezama.

Koji vam je kriterij kod odabira studentskog posla?

Najvažnije mi je kod studentskoga posla da mogu birati vrijeme kada ću raditi i da radno vrijeme bude fleksibilno te da je dobra studentska satnica. Također, važno mi je da posao bude u blizini mog boravišta ili fakulteta kako bih uštedila vrijeme i novac na putovanju. Osim toga, radno okruženje ima bitnu ulogu u odabiru posla. Važno mi je da su kolege opušteni i podržavajući jer me na taj način motiviraju i potiču me da budem još bolja i produktivnija u poslu koji obavljam.

S obzirom na to da ste spomenuli dobru studentsku satnicu, biste li radili nešto što volite za manje novca nego što taj posao zaslužuje?

Imam iskustva u tome da radim nešto što volim, ali da to nije bilo baš najbolje plaćeno. Također, smatram da iako je rad na nečemu što volite jako važan za vaše osobno zadovoljstvo i profesionalni razvoj, nije opravdano pristati na manje ono onoga što zaslužujete jer moramo znati cijeniti sebe i svoj rad.

Možete li nam reći konkretan primjer?

Radila sam u rođendaonici u kojoj sam bila plaćena po minimalnoj satnici i radno vrijeme je bilo užasno te se često događalo da se ne poštuju dogovori. Dolazila sam ranije i odlazila satima kasnije te radila još mnogo toga što nije bilo u opisu mog posla.

Ostajali ste često duže na poslu pa stoga vjerujem da vam je to razdoblje bilo izrazito stresno. Kojim ste se strategijama koristili kako biste smanjili stres?

S obzirom na to da sam taj posao jako voljela, pokušavala sam se voditi time, ali često sam prakticirala vježbe disanja i tjelovježbu kako bih se oslobodila stresa i misli usmjerila na nešto pozitivno. Također, bitno je osigurati dovoljno vremena za sebe i ono što volite kako bi vam to pružalo zadovoljstvo i odmaknulo misli od posla i stresnih situacija na njemu. Ja osobno volim druženje s obitelji i prijateljima, gledanje filmova ili čitanje knjiga. Na taj način uspjela sam pronaći ravnotežu između posla i privatnog života te mi je to bilo jako bitno kada je riječ o mentalnom zdravlju.

Kako uspješno uskladiti fakultetske obveze i posao?

Uvijek se kaže da je dobra organizacija ključ uspjeha, ali evo ja mogu reći iz svog iskustva – moje fakultetske obveze i raspored koji imam ne omogućavaju mi rad preko tjedna, a vikende uglavnom upotrebljavam za učenje, čitanje lektira i rješavanje zadataka. No smatram da studenti koji imaju normalan raspored i manje obveza mogu uskladiti posao i studiranje. Za studente poput mene uvijek postoji opcija sezonskog rada ili rada preko ljeta u mjestu stanovanja. Sezonski rad još nisam iskusila, ali rad tijekom ljeta donio mi je mnoga prijateljstva i iskustva kojih se uvijek rado sjećam.

Što biste poručili budućnim studentima kada je riječ o studentskom poslu?

Poručila bih im da iskoriste svaku priliku koju imaju ako su u mogućnosti jer studentski poslovi nisu samo izvor dodatne zarade nego i prilika za stjecanje iskustva i vještina koja na fakultetu nisu moguća. Također, rad na studentskim poslovima omogućava razvijanje komunikacijskih vještina, timskoga rada, upravljanje vremenom i mnoge druge vještine koje su od izrazite važnosti za svako buduće zanimanje. Osim toga, budućim studentima poručila bih da aktivno traže poslove koji su u skladu s njihovim interesima te da budu otvoreni za sve ponude jer je svaki studentski posao prilika za učenje i rast što uvelike doprinosi našem razvoju, ali i budućem radu.

Razgovarala Tamara Maslarić

Izvor naslovne fotografije:  https://studentski.hr/studenti/financije/studentski-posao-dana-radite-od-doma-za-satnicu-od-70-kuna

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Baskerville 2 by Anders Noren.

Up ↑